
‘Life as a practice’ -retriitti läsnäololle, yhteydelle ja omalle totuudelle
Simonin ja Tomin kanssa 10-13.7.25 Loimaalla entisöidyssä kansakoulussa Suomessa.
Retriittiä on kannattelemassa allekirjoittaneen lisäksi kukas muu kuin… itse opettajani Simon suoraan Caminolta ❤️🩹
Kriya yoga, meditaatiot, seremoniat, yhdessä olo, luonto… hiljaisuus.
Tämä retriitti ei ole vain viikonloppu, vaan mahdollisuus kokea jotain ihan uutta....
“We only practice to practice” -Simon
Tässä retriitissä ei ole kyse uusien temppujen opettelusta.
Sen sijaan voit oppia muistamaan –
sen, kuka olet ilman rooleja.
Ja kyllä – tulet myös oppimaan uutta.
Simonilta, itsestäsi, toisista.
Kokemuksen kautta, ei oppikirjoista.
Aina ei tarvitse matkustaa Espanjaan tai Caminolle…
Tällä kertaa Simon tuo Caminon sinun luoksesi.
Life as a practice ei ole iskulause, vaan kutsu –
astua hetkeksi maailmasta sisäänpäin, ja kuunnella sitä totuutta,
joka nousee hiljaisuudesta, yhteydestä ja elävästä läsnäolosta.
Tämä on intiimi ja erityinen tilaisuus astua hetkeksi pois arjen rytmistä ja laskeutua läsnäoloon itsesi, luonnon ja toisten kanssa – opettajani Simonin ja allekirjoittaneen kannattelussa.
Tämä retriitti ei ole vain viikonloppu, vaan syvä kokemus joka voi olla hyvinkin käänteentekevä.
Anna itsellesi lahjaksi mahdollisuus pysähtyä ja kokea jotain uutta…
Tässä retriitissä tulee olemaa niin monta ulottuvuutta ja kerrosta, että tätä on haastava lähteä sanoittamaan.
Uskon tämän olevan todella ainutlaatuinen kokemus, joka ei sellaisenaan tule toistumaan uudestaan...
Tuoko tämä matka sinulle jotain mitä tarvitset? Tati kenties jotain suunnittelematonta? Mihin olet valmis polullasi?
Mitä aiemmat osallistujat kertovat?
“Intuitioni mukaisesti jo tiesin, että tämä retriitti tulisi olemaan minulle hyvin tärkeä ja eteenpäin vievä sisäiselle kasvulleni. Viikonlopun aikana ylitin omia mukavuusrajojani ja lähennyin omaa autenttista itseäni. Sinun rauhallisessa, turvaa ja luottamusta luovassa ilmapiirissä oli hyvä avautua asioista ja vastaanottaa hyväksyntää." -Reetta
“Olen superonnellinen, että lähdin mukaan retriittiin, opin uusia keinoja palauttaa rauhallisuuden ja levollisuuden arjen hulinan keskellä ja saada yhteyden sisimpääni. Nyt voin jatkaa sekä ohjattuja että omatoimisia harjoituksia ja osallistua uusiin retriitteihin.” -Anu
“Kriya-joogaretriitti yllätti monipuolisuudellaan, joogaperinteen eri osilla, joten kokonaisuus vaihteli mukavasti. Tuntui kuin olisi ollut 'sisäisessä kylvyssä' viikonlopun ja vaikka tavallaan lähti 'samana' ihmisenä kotiin (kuin tuli viikonloppuun), ei kuitenkaan ollut enää sama ihminen. Jotain oli muuttunut, ikään kuin tilaa sisältäpäin ja elävä kuunteluyhteys itseen.” -Marjatta
“Tämä retriitti oli erilainen kokemus, joka jätti syvän vaikutuksen. Joogaharjoitukset olivat intensiivisiä ja syventäviä, avaten uusia ulottuvuuksia kehon ja mielen yhteydestä. Ohjaajat osasivat johdattaa meidät syvemmälle harjoituksiin ja auttoivat löytämään oman polkumme kohti sisäistä tasapainoa. Kaiken kaikkiaan tämä retriitti oli todellista sielun ruokaa.” -Sirpa
"Sydämessä on lämmin kiitollisuuden tunne kaikista kohtaamisista ja siitä yhdessä luodusta energiasta. Oli mahtavaa olla ympäristössä, jossa intensiiviset harjoitukset tehtiin yhdessä, aistia sitä kaikkea ja nauttia matkasta. Kokemus oli todella vaikuttava ja antoi hyviä vinkkejä omaan sadhanaan.” -Arsi
“Kokemus oli juuri sitä, mitä tähän hetkeen kaipasin. Ylipäänsä tämä Kriya on ollut sellainen palanen oman jaksamisen tukemisessa, että ei voi olla kuin kiitollinen." -Matti
Kaunis lokaatio meidän kohtaamiselle ja retriitille. Suuri tontti, paljon tilaa olla.
Paikkana entisöity kansakoulu Loimaalla
Meillä on uniikin upea, luonnon ympäröimä miljöö retriitille… mutta tämän retriitin ehdottomasti erityisin asia on tämä: Simon, tärkein opettajani Kriya polullani, tuo tällä kertaa Caminon ja kokemuksen joogasta luoksesi.
Simon ei ole vain opettaja vaan hän on tyyppi, jonka läsnäolo tuntuu syvällä ytimissä. Se pitää kokea. Kannattaa tulla.
Tulemme luomaan “Co-living & Co-creation” kokemuksen joka on se mitä Simonin koti edustaa… Eli luomme viikonlopun yhdessä syvästä paikasta käsin.
Ei tule toistumaan ihan heti. Tule mukaan!
Simon
Simonissa yhdistyy vanhan opettajan viisaus ja pikkupoikamainen viattomuus ja iloisuus.
Hänen kapasiteetti olla läsnä ihmisten ja elämän kanssa on jotain täysin poikkeavaa.
Hän on asunut Espanjan vuoristossa Caminon varrella 10 vuotta ja palvelee uteliaita kulkijoita syvästä läsnäolosta käsin.
Heinäkuussa hän saapuu Suomeen jakamaan syviä joogan oppeja ja mehän otamme sen kiitollisena vastaan.
“Living from truth is not a slogan, it's a thousand small moments of listening, pausing, and being honest with yourself” -Simon
Tomi
En arvannut kuinka elämäni tulisi muuttumaan kun tapasin Simonin ja pääsin hänen oppeihin.
Siitä on nyt kolme vuotta ja en olisi tässä ilman Simonin kannattelua, läsnäoloa ja viisautta.
On kunnia ja etuoikeus ohjata tämä retriitti yhdessä Simonin kanssa.
Odotan tätä kokemusta tosi innoissani.
“We are not here to perform, we are here to remember.”
-Simon
Yhdessä…
Pidimme ensimmäisen yhteisen retriitin kesällä 2024 (kuvassa) ja se oli valtavan kaunis kokemus.
Tällä tulevalla heinäkuun matkalla tulemme yhdessä kannattelemaan sinua, jonka lisäksi olen varma, että ympäristö ja samanhenkiset ihmiset tuovat sinulle kokemuksen jota et muualta löydä.
Lisää tulevasta kokemuksesta…
🔑 Intentiot
Tässä retriitissä astumme yhdessä kohti jotain todellisempaa.
Kutsumme sinut:
Tutustumaan ja elämään joogisia oppeja yhdessä, kokonaisvaltaisesti harjoitellen
Kohtaamaan hiljaisuuden itsessäsi, luonnossa ja toisissa
Löytämään keinoja elää omasta totuudesta käsin, ei vain matolla vaan jokapäiväisissä hetkissä
Pehmentämään vanhoja toimintatapoja ja palata lähemmäs totuutta
Kokemaan yksinkertaisuuden pyhyyden–ruoka, tuli, laulu, hengitys, hiljaisuus ja keskustelut
Simon tulee Suomeen
Tämä retriitti on todella ainutlaatuinen mahdollisuus.
Simon, joka on ollut minulle tärkein opettaja tällä polulla, tulee Espanjan vuoristosta Suomeen – jakamaan sitä viisautta, selkeyttä ja rauhaa, jota hänen läsnäolonsa kantaa.
Simon ei saavu pelkästään “opettamaan”, vaan kohtaamaan…. Se jos jokin on hiilaavaa!
🌿 Mitä voit odottaa?
Syviä ja yksinkertaisia hetkiä
Läsnäoloa, jakamista, naurua, lepoa, tunteita, hiljaisuutta
Kriya Yoga -matkoja, meditaatioita, mantroja, seremonioita
Saunaa, uintia, metsäkävelyjä, ihania ruokailuhetkiä
Arjen pyhyyttä – ilman kiirettä
Yhteistä elämää, yhdessä tekemistä (“Co-living & Co-creating” kuten Simonin kotona Caminolla eletään)
Ohjelma ei tule etukäteen julki. Pyydän, että tulet ilman odotuksia ja suunnitelmia, ja annat elämän näyttää, mitä tällä retriitillä on sinulle tarjottavana. Kutsuu luopumaan kontrollista…
🏡 Paikka
Olemme vuokranneet kauniin, entisöidyn vanhan kansakoulun, joka sijaitsee luonnon keskellä Loimaalla, täydellisessä hiljaisuudessa. Paikassa on tilaa hengittää, levätä, sulkea puhelin ja tulla näkyväksi sellaisena kuin olet.
Majoitumme jaetuissa huoneissa. Osassa on parisänkyjä, osa on yhden hengen huoneita.
Jos haluat, voit ottaa mukaan myös oman teltan ja majoittua ulkona.
Jokaiselle löytyy varmasti rauhallinen paikka levätä.
🍲 Ruoka
Tarjoamme retriitillä maukasta, ravitsevaa, kasvispohjaista ruokaa, joka tukee läsnäoloa ja palautumista.
Haemme mukaan 1-2 vapaaehtoista ottamaan keittiövastuun – mikäli tämä kutsuu, laita viestiä 💛
Erikoisruokavaliot voidaan ottaa huomioon.
💫 Ajankohta
✨ Aloituspiiri: Pe 11.7. klo 15 (voit saapua myöhemminkin tarvittaessa)
✨ Lopetuspiiri: Su 13.7. noin klo 15
✨ Mahdollisuus saapua jo torstaina 10.7. **
**Tämä mahdollistaa rauhallisen laskeutumisen ja enemmän aikaa itselle ja kokemukselle. Tästä infot kaikille osallistujille erikseen…
“The path is not to become anything, it's to let go of everything that is not real and no longer needed.” -Simon
On ilo kutsua Simonia opettajaksi ja ystäväksi. Tässä kuvassa näimme pitkän tauon jälkeen Intiassa. Tuleva retriitti on jotain mitä molemmat odotamme innolla…
Energianvaihto
*390€ + ruoat
(*Tämä on lähipiirin hinta ja voimassa toistaiseksi)
Ruokakustannukset jaetaan osallistujien kanssa ja laskutetaan jälkeenpäin. Viimeksi oli alle 100€ per hlö…
Vaikka retriitti voisi olla vaikka 2 x tuon hintainen, halusimme pitää tämän lähestyttävänä niin että mahdollisimman moni pääsee tähän ainutlaatuiseen kokemukseen mukaan.
Varausmaksu: 90 € (maksetaan heti ja sillä varmistat paikkasi ikimuistoisella retriitillä)
Loppumaksu myöhemmin. Mahdollisuus myös maksaa osissa tai/ja liikuntaetujen kautta.
Ryhmän koko: Max 15
Kutsuuko lähteä mukaan?
Simonin läsnäolossa, kannattelussa ja viisaudessa on jotain todella poikkeavaa ja erityistä. Se pitää kokea.
Kun mietin “joogaa” hänen olemus ja elämä edustaa sitä… Sitä kuinka voi elää omassa totuudessa vankasti ja kuitenkin säilyttää kauniin harmonisen virtauksen ja vastaanottamisen.
PS: Tuliseremonia lauantai iltana…
Viime kerralla lauantai-ilta päättyi kauniiseen tuliseremoniaan (kuvassa). On hyvin mahdollista että vastaavat saattaa olla ohjelmassa myös tulevalla retriitillä ;)
Muita usein kysyttyjä kysymyksiä
-
Tottakai. Aikaisempi kokemus ei ole tärkeää vaan uteliaisuus itseäsi kohtaan.
Kaikki harjoitukset tehdään myös omia rajoitteita aina kunnioittaen ja ohjeistan nämä kyllä selkeästi.
-
Viimeksi kaikille löytyi kyyti ainakin Helsingistä... Tulen laittamaan kaikille kyselyn, jossa voi ilmoittaa tarpeista / autopaikoista niin koordinoidaan sitten nämä!
-
Se on enemmän kuin normaalia. Ymmärrän, että tämä voi jännittää ja kannustan sinua ettet sen vuoksi jätä tulematta koska tämä jännittää. Tulet huomaamaan, että ihmiset jotka kuulevat sisäisen kutsun tänne, ovat samanhenkisiä, vastaanottavaisia ja ymmärtäväisiä. Niin, ja kun haluamme hiilaantua ja kasvaa sisäisesti, on hyvä myös tehdä asioita jotka hieman kutsuvat meitä venymään ja haastavat meitä, kuten tällainen seikkailu sisimpään uusien ihmisten kanssa.
-
Tottakai voit skipata tämän… Mutta mikä on paras aika tehdä muutos? NYT! Usein seuraavalla kerralla mieli voi taas sanoa saman jutun, että nyt pitää keskittyä XYZ ja otan itseni huomioon sitten kun saan ensin nämä hoidettua. Koska sen aika on? Kutsun sinut miettimään voitko mahdollisesti järjestää asiasi ja päästä mukaan retriittiin (olettaen että se kutsuu sinua) sen sijaan että tulet “seuraavalla kerralla” ?
-
Ole yhteydessä, kerro tilanteestasi ja jutellaan tarkemmin (tomi@tomikokko.com)
-
Laita mulle viestiä niin jutellaan! Mikäli uupumus on akuutissa vaiheessa, voi olla parempi vaan levätä sillä retriitti kyllä kysyy elinvoimaisuutta olla läsnä ja osallistua.
-
Laita viestiä niin katsotaan mitä voimme tehdä. Jos utelias tahtotila on niin uskon, että löydämme keinot?
Laita viestiä ja kerro missä menet…
-
Mikäli varausmaksusi / ensimmäinen maksusi menee sivulla olevan linkin kautta läpi niin olet ryhmässä mukana. Ei siis tarvitse erikseen kysyä vapaista paikoista, tosin jos on muita kysymyksiä niin laita viestiä ennen ilmoittautumistasi.
-
Laitan jokaiselle osallistujalle pakkauslistan ja valmistautumisohjeistuksen lähenpänä retriittiä. Ilmoittautumisen jälkeen ei tarvitse tehdä mitään muuta kuin odotella rauhassa.
-
Ei ongelmaa, voin tulkata ja kääntää kaiken tarvittavan Suomeksi. ❤️🩹

“Tell me something that isn’t a practice.”
— Simon